Bästa svenska kriminalroman

2017.

Nominerade:
Christoffer Carlsson: Den tunna blå linjen (Piratförlaget)
Anders de la Motte: Höstdåd (Forum)
Thomas Engström: Öster om avgrunden (Bonniers)
Camilla Grebe: Husdjuret (W&W)
Anders Roslund & Stefan Thunberg: En bror att dö för (Piratförlaget)
 

2016.

Persson Giolito, Malin: Störst av allt (W&W)

Övriga nominerade:
De la Motte, Anders: Slutet på sommaren (Forum)
Lövestam, Sara: Luften är fri (Pirat)
Nesser, Håkan: Eugen Kallmanns ögon (Bonniers)
Roslund, Anders & Hellström, Börge: Tre minuter (Pirat)

2015.
Anders de la Motte: UltiMatum (Forum)

Övriga nominerade:
Hedström, Ingrid: Måltavla (Alfabeta)
Lapidus, Jens: STHLM delete (Wahlström & Widstrand)
Wennstam, Katarina: Skymningsflickan (Albert Bonniers förlag)
Zander, Joakim: Orten (Wahlström & Widstrand) 

2014.
Tove Alsterdal: Låt mig ta din hand (Lind & Co)

Övriga nominerade:
Thomas Engström: Söder om helvetet (Albert Bonniers förlag)
Michael Hjorth och Hans Rosenfeldt: Den stumma flickan (Norstedts)
Olle Lönnaeus: Jonny Liljas skuld (Massolit)
Katarina Wennstam: Skuggorna (Albert Bonniers förlag)

2013.
Christoffer Carlsson: Den osynlige mannen från Salem (Piratförlaget)
Övriga nominerade:
Arne Dahl: Blindbock (Albert Bonniers förlag)
Håkan Nesser: Levande och döda i Winsford (Albert Bonniers förlag)
Johan Theorin: Rörgast (Wahlström & Widstrand)
Katarina Wennstam: Stenhjärtat (Albert Bonniers förlag)

2012.
Åsa Larsson: Till offer åt Molok (Albert Bonniers förlag)
Övriga nominerade:
Tove Alsterdal: I tystnaden begravd (Lind & Co)
Camilla Grebe/Åsa Träff: Innan du dog (Wahlström & Widstrand)
Lars Kepler: Sandmannen (Albert Bonniers förlag)
Anders Roslund/Börge Hellström: Två soldater (Piratförlaget)

2011.
Arne Dahl: Viskleken (Albert Bonniers förlag)
Övriga nominerade:
Karin Alfredsson: Pojken i hiss 54 (Damm)
Lars Kepler: Eldvittnet (Albert Bonniers förlag)
Hans Koppel: Kommer aldrig mer igen (Telegram bokförlag)
Kristina Ohlsson: Änglavakter (Piratförlaget)

2010.
Den döende detektiven av Leif G.W. Persson
Övriga nominerade:
Bittrare än döden av Camilla Grebe & Åsa Träff
Paganinikontraktet av Lars Kepler
Mike Larssons rymliga hjärta av Olle Lönnaeus
Tusenskönor av Kristina Ohlsson

2009.
Tre sekunder av Anders Roslund och Börge Hellström
Övriga nominerade:
Flickorna i Villette av Ingrid Hedström
Dömd på förhand av Tove Klackenberg
Maskarna på Carmine Street av Håkan Nesser
Kretsen av Veronica von Schenck

2008.
Nattfåk av Johan Theorin
Övriga nominerade:
Elva av Arne Dahl
Varför dog Monica P? av Elisabeth Gilek
Till dess din vrede upphör av Åsa Larsson
Blot av Håkan Östlundh

2007.
En helt annan historia av Håkan Nesser
Övriga nominerade:
Skugga av Karin Alvtegen
Gränslandet av Thomas Kanger
Grymhetens stad av Kristian Lundberg
Flickan under gatan av Anders Roslund och Börge Hellström

2006.
Flickan som lekte med elden av Stieg Larsson
Övriga nominerade:
Efterskalv av Arne Dahl
Främmande fågel av Anna Jansson
Edward Finnigans upprättelse av Anders Roslund & Börge Hellström
Fly för livet av Helena von Zweigbergk

2005.
Skuggan i vattnet av Inger Frimansson
Övriga nominerade:
Vägs ände av Ulf Durling
Mannen från bergen av Kjell Eriksson
Stenhuggaren av Camilla Läckberg
Box 21 av Anders Roslund och Börge Hellström

2004.
Det blod som spillts av Åsa Larsson
Övriga nominerade:
Nattens grymma stjärnor av Kjell Eriksson
Söndagsmannen av Thomas Kanger
Självtäkt av Tove Klackenberg
Predikanten av Camilla Läckberg

2003.
En annan tid, ett annat liv av Leif G W Persson
Övriga nominerade:
Svek av Karin Alvtegen
Nattskärran av Kjell Eriksson
Solstorm av Åsa Larsson
Imago av Eva-Marie Liffner

2002.
Prinsessan av Burundi av Kjell Eriksson
Övriga nominerade: 
Martin Luffas hemlighet av Jean Bolinder
De största vatten av Arne Dahl
Mellan sommarens längtan och vinterns köld av Leif G W Persson
Se dem inte i ögonen av Aino Trosell

2001.
Himlen är en plats på jorden av Åke Edwardson
Övriga nominerade: 
Stenkistan av Kjell Eriksson
Camera av Eva-Marie Liffner
Svalan, katten, rosen, döden av Håkan Nesser
Försvinnanden av Åke Smedberg

2000.
Om hjärtat ännu slår av Aino Trosell
Övriga nominerade: 
Saknad av Karin Alvtegen
Låt det aldig ta slut av Åke Edwardson
Jorden må rämna av Kjell Eriksson
Ewa Morenos fall av Håkan Nesser

1999.
Guds fruktansvärda frånvaro av Sven Westerberg
Övriga nominerade: 
Sol och skugga av Åke Edwardson
Nina och Sundet av Fredrik Ekelund
Den upplysta stigen av Kjell Eriksson
Mannen med oxhjärtat av Inger Frimansson
Studio sex av Liza Marklund
Carambole av Håkan Nesser

1998.
God natt min älskade av Inger Frimansson
Övriga nominerade:
Rop från långt avstånd av Åke Edwardson
Brandvägg av Henning Mankell
Sprängaren av Liza Marklund
Münsters fall av Håkan Nesser
Det gåtfulla mordet i Partille av Sven Westerberg

1997.
Dans med en ängel av Åke Edwardson
Övriga nominerade:
Oskulden av Jean Bolinder
Steget efter av Henning Mankell
Kommissarien och tystnaden av Håkan Nesser
Hello, dolly av Christer Nygren

1996.
Kvinna med födelsemärke av Håkan Nesser v Övriga nominerade:
En renande eld av K Arne Blom
Gå ut min själ av Åke Edwardson
Den femte kvinnan av Henning Mankell
Skuggan av Vasa högre allmänna läroverk av Sven Westerberg

1995.
Villospår av Henning Mankell
Övriga nominerade:
Fjärilseffekten av Jean Bolinder
En medborgare höjd över varje misstanke av Jan Guillou
Återkomsten av Håkan Nesser
Till allt som varit dött av Åke Edwardson

1994.
Borkmanns punkt av Håkan Nesser
Övriga nominerade:
Ingenstans i Sverige av K Arne Blom
Efterlyst av Gunnar Ohrlander
Göteborgsmorden av Sven Westerberg
0-lösningen av Staffan Westerlund

1993.
Händelser vid vatten av Kerstin Ekman
Övriga nominerade:
Berättelse för herr Hugo av Jean Bolinder
Tills döden förenar oss av Ulf Durling
Skratta får du göra i Sibirien av Olle Häger
Den vita lejoninnan av Henning Mankell

1992.
Polisen och mordet i stadshuset av Gösta Unefäldt
Övriga nominerade:
En yxa i nacken av Hans Alfredson
Den brinnande staden av Gunnar Ohrlander
Silvertorpeden av Bengt Pohjanen
Döden tar inga mutor av Leif Silbersky och Olov Svedelid

1991.
Mördare utan ansikte av Henning Mankell
Övriga nominerade:
Trippelstöten av Tomas Arvidsson
De malätna av Kjell-Olof Bornemark
Bandyspelaren som försvann i Gambia av Olle Häger
Hotbilden av Sven Christer Swahn

1990.
Dödisgropen av Jean Bolinder

1989.
Skyldig utan skuld av Kjell-Olof Bornemark

1988.
I nationens intresse av Jan Guillou

1987.
Barnarov av Olov Svedelid

1986.
Större än sanningen av Staffan Westerlund

1985.
För älskarns och mördarns skull av Jean Bolinder

1984.
Svärtornas år av Staffan Westerlund

1983.
Lugnet efter stormen av Ulf Durling

1982.
Samhällsbärarna av Leif G. W. Persson

Priset delades inte ut före 1982.

Add a comment

You must be logged in to comment.

Deckarakademin

Välkommen till Deckarakademins hemsida. Vi är en obunden organisation som sedan 1971 verkar för kriminalgenrens bästa bl a genom att ge ut antologier med såväl fakta som fiktion och genom att uppmärksamma kriminallitterära förtjänster genom att dela ut ett antal priser.

Kontakta oss

För frågor kring hemsidan: info@deckarakademin.se. För frågor kring våra priser m.m. maila info@deckarakademin.se
Hoppa till verktygsfältet